Bár már régen ültem le a gép elé, hogy írásba kezdjek, a helyzet úgy hozta, hogy ismét találtam motivációt, és indokot ahhoz, hogy írjak. Sajnálatos módon ehhez az kellett, hogy a jelenleg végzős szakács tanulóinknak ellehetetlenedjen mind az iskolába járás, mind a szakmai gyakorlat kitöltése. Így hát arra jutottam, hogy ha máshogy nem is, de így legalább picit tudok segíteni a végzős szakácsoknak az otthoni felkészülésben és tanulásban, azzal ha a tételsorukat követve, elkezdek célirányosan írni.
A cikkek többnyire a tanulóknak szólnak, így talán picit el fog térni az eddigi stílustól, hisz a szakács vizsgáikon nem sokra mennének a tőlem hallott dél-amerikai vagy new york-i sztorikkal. Ez most nem arról fog szólni, hogy mi a fizikája a palacsintatésztának. Minden elkövetkező cikk úgy születik meg, hogy az a lehető legkönnyebben, a legtöbb olyan információt foglalja össze, amit majd a vizsgájukon is tudniuk kell, így is segítve a következő generáción.
A recept, és az elkészítés
- 20 dkg liszt
- 2 dl szénsavas ásványvíz, vagy szóda
- 2 db tojás
- 3 dl tej
- 0,5 dl olaj
- csipet só
- csipet cukor
Az elkészítéshez keverjük össze az összes alapanyagot egy habverővel, míg teljesen sima, csomómentes palacsintatésztát nem kapunk.Ez történhet botmixerrel, kézi habverővel vagy konyhai robotgéppel.
A sütéshez forrósítsunk fel egy laposfalú serpenyőt (vagy direkt erre a célra gyártott palacsintasütőt), kenjük meg vékonyan olajjal, és süssük addig, míg szép, világos barna színt nem kap, fordítsuk át - késsel, vagy egy laza csuklómozdulattal, dobálva -, és fél perc múlva már csúszhat is a tányérra.
Érdemes figyelni arra, hogy amennyiben cukrot teszünk a tésztába, gyorsabban fog megpirulni - a cukor karamellizálódásának hála -. A sós töltelékű palacsinták tésztájába is érdemes cukrot tenni, hogy szebb színt kapjunk.
Töltelékek
Édes
- lekváros (a lehetőségek tárháza konvergál a végtelenhez)
- Gundel palacsinta (diós, mazsolás töltelék...pont ezt hagytam volna ki?)
- kakaós (anyám is mindig ezt csinálta, bár világ életemben nem szerettem...)
- fahéjas-cukros
- vanília fagylaltos (osztrák, és német tartományokban, síparadicsomokban kedvelt desszert, "Eispalatschinken")
- túrós
- gesztenyés
Sós
- hortobágyi palacsinta (darált, vagy aprított pörkölthússal töltve, és tejföllel behabart pörkölt szafttal tálalva)
- zöldségszalmával töltött palacsinta (juliennere vágott répa, zeller, cukkini kis olajon megfonnyasztva, tálaláshoz: kapormártás...9 éve a vizsgámon pont ezt húztam!)
- sós túrós palacsinta (a feltekert palacsintákat akár tejföllel meglocsolva, végül sütőben is megpiríthatjuk, a túró tölteléket pedig ízlés szerint gazdagíthatjuk zöldfűszerekkel, citromlével stb.)
- gombás palacsinta (pirított gombákat apróra szelve, friss zöldfűszerekkel beízesítve tekerjük a palacsintákba)
- májas palacsinta (a töltelékhez olajban pirítsunk kevés hagymát, fokhagymát, adjunk hozzá kisebb darabokra vágott csirkemájat, sóval, borssal és kakukkfűvel, majorannával ízesítsük, majd botmixerrel pürésítsük le)
A sós palacsintáknál érdemes még megjegyezni, hogy az osztrákoknál kifejezetten kedvelt levesbetét is készülhet a sós palacsinta tésztából (Erőleves fridatto). Ehhez a kisütött palacsintákat juliennere szeljük, és a forró leveshez adjuk közvetlen tálalás előtt.
Mártások, öntetek
A Gundel palacsintához talán említenem se kell, az elmaradhatatlan csokoládé szószt, amit a végén rummal ízesítünk. A hortobágyi palacsinta szintén klasszikus, hisz a pörkölthús visszamaradt szaftjából készítünk egy tejfölös-paprikás mártást, végül ezzel locsoljuk meg a palacsintákat. A francia konyhában klasszikusnak számító- bár maga a palacsinta nem töltött - Crepe Suzette-t narancsszósszal öntik nyakon tálaláskor (karamellizált cukor, vaj , reszelt narancshéj és Grand Marnier vagy Triple sec adja a mártás fő ízeit). Az osztrák konyhából kiemelt "Eispalatchinken"-t szintén csokoládé szósszal tálalják. A zöldségszalmával töltött palacsintát tálalhatjuk paprikamártással (meghámozott, sült kaliforniai paprikából készült mártás), könnyed paradicsommártással vagy kapros mártással (besamel alapú mártás friss kaporral, és citromlével ízesítve).
Ételsorban betöltött szerepek
A palacsinta attól függően, hogy édes vagy sós megjelenhet az étlapon akár az előételeknél (hortobágyi húsos palacsinta, zöldségszalmás palacsinta), leveseknél (Erőleves fridatto), és a desszerteknél (Gundel palacsinta, Crepe suzette)